Blockchain wkroczy do urzędów?
Polska planuje wdrożenie tej technologii w administracji.

Z technologii rozproszonych rejestrów (blockchain) korzysta w administracji publicznej już kilka państw na świecie. Również Polska przymierza się do wdrożenia tego typu rozwiązań – poinformował portal Newseria.
W Gruzji blockchain jest wykorzystywany do rejestracji tytułów własności gruntów oraz przy ich sprzedaży i zakupie. W Estonii udostępniony został system Keyless Signature Infrastructure (KSI blockchain). Serwis umożliwia obywatelom dostęp do usług publicznych, mogą też za jego pośrednictwem kontrolować kto i w jakim zakresie ma dostęp do ich danych.
Zdaniem ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, rejestry rozproszone mają duży potencjał, który może być wykorzystany do budowy bezpieczeństwa informatycznego i ekonomicznego również naszego kraju. Pozwalają zbudować w pełni wirtualne i bezpieczne struktury państwa. Dlatego również Polska pracuje nad wdrożeniem technologii blockchain w administracji państwowej. Powołana została specjalna grupa ekspercka „Blockchain i kryptowaluty”, której celem jest wypracowanie warunków dla rozwoju polskich projektów związanych z kryptowalutami oraz umożliwienie wykorzystania technologii blockchain dla potrzeb administracji i biznesu.
– Ponieważ technologia rejestrów rozproszonych ma bardzo duży potencjał do zastosowań w sektorze usług publicznych i nie tylko, ministerstwo przygląda się inicjatywom, które są obecne na rynku, w celu skorzystania z najlepszych doświadczeń i z tej technologii na potrzeby infrastruktury państwa. Rejestry rozproszone jako zaufana struktura danych mają bardzo duży potencjał, który może w przyszłości zostać wykorzystany do budowy bezpieczeństwa informatycznego i ekonomicznego kraju – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Magdalena Borowik, doradca ds. technologii transakcyjnych w Ministerstwie Cyfryzacji.
W zakresie zainteresowania sektora publicznego w naszym kraju są te zastosowania, gdzie mamy do czynienia z zarządzaniem dostępami i uprawnieniami, np. systemy transakcyjne w rejestrach prowadzonych przez państwo.
Źródło: Newseria.pl
Podobne aktualności
Mateusz Morawiecki ministrem cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji połączy się z kancelarią szefa rządu. Premier objął osobiście pieczę nad digitalizacją.
Koniec Ministerstwa Cyfryzacji
Resort zostaje skasowany po 5 latach samodzielnego bytu. Nie do końca wiadomo, co dalej z zadaniami i projektami, którymi się zajmuje.
Ministerstwo kupuje laptopy i monitory za ponad 40 mln zł
Resort cyfryzacji zamawia 9 tys. komputerów przenośnych i 9 tys. monitorów. Pięć podmiotów odpowiedziało na zapytanie ofertowe.