W III kw. br. zysk IBM zanurkował o 38 proc., do 1,7 mld dol. Obroty zmniejszyły się o 3,9 proc., do 18 mld dol. To piąty kwartał spadku sprzedaży z rzędu. Nie licząc krótkiego okresu wzrostu, przychody Big Blue od lat idą w dół.

Sprzedaż zmniejsza się w związku trwającą już ładnych kilka lat transformacją biznesu. IBM koncentruje na rozwoju nowych technologii, jak cloud computing, bezpieczeństwo, analityka, sztuczna inteligencja, IoT. Rosnące wpływy w tych obszarach nie rekompensują jednak spadku sprzedaży serwerów (-15 proc., głównie z powodu końca cyku produktowego mainframe'ów z14). Zmniejszyły się także wpływy z globalnych usług technologicznych, jak wsparcie (-5,6 proc.). Widoczne jest natomiast nieco większe zapotrzebowanie na usługi biznesowe (+1 proc.), w tym zarządzanie aplikacjami i procesami, a zwłaszcza na konsulting (+4 proc.). Marża zysku brutto IBM spadła o 0,7 pkt proc., utrzymując się jednak na poziomie 46,2 proc.

Chmura pozytywnie wpłynęła na rentowność firmy w minionym kwartale – spodziewano się jeszcze większego spadku zysku. Ograniczyły go koszty związane z przejęciem Red Hat za 34 mld dol. To największy zakup w historii koncernu. Red Hat w III kw. br. zwiększył obroty o 19 proc. – w porównaniu z czasem sprzed roku, gdy był samodzielną firmą. Cały obszar platformy chmurowe i kognitywne, do którego należy specjalista od linuksa, wzrósł o 6,4 proc., do 5,3 mld dol. Zdaniem CEO Ginni Rometty oznacza to, że klienci postrzegają IBM i Red Hat jako silny alians. IBM w duecie z Red Hat liczy osiągnięcie pozycji lidera rozwiązań chmury hybrydowej.