Ministerstwo Finansów udostępniło opis tzw. pliku płaskiego, służącego do weryfikacji danych kontrahentów w Wykazie podatników VAT, czyli na tzw. białej liście.

Plik według zapewnień resortu pozwoli w skali masowej sprawdzić np. numery rachunków rozliczeniowych oraz wirtualnych przedsiębiorstw znajdujących się na białej liście. Trzeba znać NIP sprawdzanej spółki, numery kont, jakie chcemy zweryfikować oraz daty udostępniania danych. Dotąd można było korzystać z wyszukiwarki rejestru i interfejsu API, co pozwala zapytać najwyżej o 300 podmiotów dziennie. Te metody nadal będą dostępne.

Dane w pliku płaskim będą aktualizowane codziennie. Nowa wersja ma pojawiać się ok. godz. 00:00. Także poprzednie pliki będą dostępne. Szacowana wielkość pliku płaskiego to 200 MB.

Więcej informacji znajduje się na stronie KAS.

Biała lista podatników VAT została udostępniona 1 września br. Obejmuje podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych i wykreślonych oraz przywróconych do rejestru VAT. Brak weryfikacji kontrahenta z pomocą tego narzędzia fiskus może uznać za niedochowanie należytej staranności. Od 1 stycznia 2020 r. za zapłatę faktury (od kwoty 15 tys. zł) na konto, którego nie ma białej liście, grożą sankcje – wydatku  nie będzie można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów, a jeśli kontrahent nie odprowadzi należnego podatku, należy liczyć się dodatkowo z solidarną odpowiedzialnością VAT.

Aby uniknąć konsekwencji, trzeba będzie powiadomić urząd skarbowy sprzedawcy o wpłacie na konto spoza białej listy najpóźniej w ciągu 3 dni od wykonania przelewu.