Z danych CERT Orange Polska wynika, że od stycznia do listopada 2014 r. liczba ataków odmowy dostępu (DDoS) powiększyła się o 40 proc. rok do roku. Przybyło zaawansowanych zagrożeń. CERT Orange zidentyfikowało ponad 100 tys. prób ataków tego typu, co pokazuje skalę problemu. W ostatnim półroczu cyberataki przybrały na sile. Dotyczy to przede wszystkim dużych firm, instytucji finansowych, banków i spółek Skarbu Państwa.

Według PwC w ub.r. firmy przeznaczyły na bezpieczeństwo średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Blisko połowa ankietowanych stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel w kolejnym roku, a mniej niż 30 proc. zamierza utrzymać je na dotychczasowym poziomie.

Kolejnym filarem, wokół którego mają rozwijać się nowe technologie, jest mobilność, ponieważ obecnie większość – ok. 60 proc. – sprzedawanych urządzeń to smartfony, które trzeba zabezpieczyć. Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions, spodziewa się w związku z tym dużej dynamiki wzrostu systemów mobile device management, tj. oprogramowania do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników. Szef firmy twierdzi, że w I poł. 2014 r.spółka sprzedała tyle rozwiązań z tego segmentu, ile przez cały ubiegły rok.

Trzeci ważny dla IT sektor to Internet rzeczy, szczególnie technologia machine to machine, polegająca na komunikacji między urządzeniami. Według prognoz Gartnera do 2020 r. rynek Internetu rzeczy będzie wart ok. 300 mld dol. IDC przewiduje, że do tego czasu połączonych ze sobą będzie 30 mld urządzeń. Te rozwiązania mają znaleźć zastosowanie w życiu codziennym i biznesie.

– Idziemy w kierunku rozwiązań z chmury, które oznaczają szybką implementację i niską barierę kosztową wejścia. W chmurze są dostępne zarówno rozwiązania security, jak i mobile device management. To są podstawowe elementy, które spowodują, że rozwiązania chmurowe będą coraz bardziej adaptowane przez dostawców – zapowiada prezes Integrated Solutions.