Broadcom otrzyma warunkową zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na zakup VMware’a – twierdzi Reuters. Przejęcie warte 61 mld dol. uzgodniono w maju ub.r.

Akceptacja ma przyjść po trwającym pół roku postępowaniu w tej sprawie, podczas którego Bruksela nie kryła zastrzeżeń dotyczących fuzji. Obawiała się m.in., że wchłonięcie VMware’a przez producenta czipów zaszkodzi konkurencji (np. w dostępie do produkowanych przez Broadcoma adapterów pamięci masowej czy też oprogramowania do wirtualizacji serwerów VMware).

Wygląda na to, że Broadcom rozwiał wątpliwości Komisji Europejskiej. Zgoda na zakup ma być według nieoficjalnych doniesień uwarunkowana wdrożeniem odpowiednich środków, które zapewnią interoperacyjność rozwiązań i rozwiążą problemy związane z konkurencją (dotyczą m.in. adapterów FC HBA). Zainteresowane firmy, jak i Bruksela jak na razie nie komentują sprawy (wcześniej KE zapowiedziała ogłoszenie decyzji do 17 lipca br.).

Jednak nawet zgoda UE nie przesądza sprawy zakupu. Nad wydaniem pozwolenia nadal zastanawia się amerykański regulator (FTC) i brytyjski (CMA). Ze względu na przeciągające się oczekiwanie na decyzje przesunięto planowaną finalizację zakupu VMware’a o 3 miesiące, na 26 listopada br.