Według danych firmy rekrutacyjnej zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów IT jest dużo większe niż w innych branżach w kraju – w momencie przeprowadzania badania 85 proc. przedsiębiorstw z sektora IT było w trakcie procesów rekrutacyjnych, a 82 proc. deklarowało, że planuje zatrudnić fachowców w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Średnia w kraju to odpowiednio 71 proc. i 68 proc.

W przypadku firm IT nieco mniejszy popyt na specjalistów jest w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w sprzęcie – 80 proc. prowadziło rekrutacje w trakcie badania, a 76 proc. twierdzi, że da pracę fachowcom w najbliższych 3 miesiącach. Niewiele firm chce zwalniać – tylko 6 proc. w sektorze IT – sprzęt.

Wyraźnie mniej pracodawców zatrudnia obecnie w telekomunikacji – 63 proc., ale w najbliższych miesiącach będzie więcej rekrutacji – tak twierdzi 74 proc. pytanych firm z branży.

Często poszukiwani są natomiast fachowcy w branży e-handlu – 73 proc., jednak mniej firm zamierza zatrudniać – 54 proc.

Ponadto badanie pokazało, że największe jest zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług wspólnych (SSC/BPO), w którym również często zatrudniani są specjaliści IT – 91 proc. firm z tej branży informowało, że w chwili badania przeprowadza rekrutacje, a 87 proc. zamierza je rozpocząć w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Według Antala największą aktywność w poszukiwaniu kadr wykazują firmy wchodzące na rynek, jednak istniejące centra również rozbudowują swoje struktury. 

Według deklaracji pracodawców, zarówno polski rynek pracy, jak i światowy rynek są w dobrej sytuacji. Zgodnie z wynikami najnowszej edycji raportu można przypuszczać, że w kolejnych kwartałach sytuacja będzie się jeszcze bardziej poprawiać – od kilku lat Antal odnotowuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, niezależnie od sektora.