Ericsson, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Startup Spark podpisały list intencyjny w sprawie współpracy obejmującej sieć nowej generacji. Deklarują wsparcie dla MŚP. Planują szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu 5G, zapowiadają kontynuację kooperacji poprzez start akcelerator S5. Ma on pomóc małym i średnim firmom w opracowaniu rozwiązań biznesowych lub technicznych opartych o 5G, a następnie pomóc im w pozyskaniu finansowania na ich realizację. Pierwsza w kraju sieć 5G ma zostać uruchomiona jeszcze br. na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

„Filozofia wdrożenia 5G wymaga partnerstwa – stworzenia ekosystemu współpracujących ze sobą podmiotów, edukacji, planowania i dyskusji zarówno włodarzy miasta, mieszkańców, inwestorów, uczelni oraz wszelkich innych podmiotów widzących możliwość zastosowania technologii w swojej działalności." – twierdzi Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce. W Łodzi firma ma swoje centrum badań i rozwoju.

„Firmy, z którymi podejmiemy współpracę, w tym startupy i korporacje, będą pomagać w rozwijaniu technologii 5G oraz opartych na niej rozwiązań – informuje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE – Akcelerator S5 nie tylko będzie łączyć obie strony, lecz również budować świadomość potencjalnych, przyszłych zastosowań 5G w przemyśle" – wyjaśnia.

Pierwsze komercyjne wdrożenia sieci 5G w Polsce mają nastąpić w 2019 r. Jak wskazuje ostatni raport Boston Consulting Group, infrastruktury sieci 5G w kraju nie da się zbudować bez wprowadzenia zmian w prawie, które umożliwią budowę nowych stacji bazowych i wykorzystanie nowych częstotliwości.