Dwie trzecie (67 proc.) osób decyzyjnych w dużych przedsiębiorstwach uważa bezpieczeństwo firmy w sieci jako jeden z trzech głównych priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata – według raportu Quocirca.

Zagadnienia ochrony wyprzedziły nawet takie obszary jak transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów biznesowych, analityka danych czy sztuczna inteligencja.

34 proc. ma wszystko w chmurze

Duże znaczenie dla firm mają także inwestycje w technologie chmurowe – wynika z badania.

U 38 proc. ankietowanych chmura obsługuje powyżej połowy firmowych procesów informatycznych, a u 34 proc. – wszystkie. Do końca 2021 r. odsetek firm skupiających się wyłącznie na technologii chmurowej wzrośnie do 43 proc. – szacuje Quocirca.

Będą drukować więcej
Z raportu wynika również, że druk jest wciąż kluczowy dla 77 proc. firm. Jak przewidują eksperci Quocirca, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy 59 proc. biur i 73 proc. użytkowników indywidualnych prawdopodobnie zwiększy ilość drukowanych dokumentów.

Bezpieczeństwo druku wśród priorytetów

Według raportu bezpieczeństwo druku znajduje się w pierwszej dziesiątce priorytetów inwestycyjnych firm.

Dwie ujęte w badaniach pozycje to bezpieczeństwo domowych drukarek (zwłaszcza wykorzystywanych w pracy zdalnej) oraz główna firmowa infrastruktura druku.

Na pozostałych pozycjach w rankingu zainteresowań firm znalazło się cyberbezpieczeństwo poczty e-mail, ogólnej infrastruktury firmowej sieci, oprogramowania chmurowego oraz prywatnych urządzeń pracowników (w tym smartfonów).

Nie można skupić się na ochronie e-maili, a jednocześnie zapomnieć o firmowych drukarkach. Każda luka w systemie może być bramą do ataku hakerskiego. Tylko holistyczne podejście zapewni nam pełne bezpieczeństwo” – podkreśla Dariusz Szwed MPS Business Development Manager w Canonie.

Jak się lepiej ochronić

Jednak technologia to nie wszystko. Istotne są również zasady postępowania.
„Tworząc jej architekturę sieciową musimy uwzględniać obecność „sieci o zerowym zaufaniu”, zgodnie z którą otoczenie użytkownika i urządzenia pozostaje poza kontrolą firmowych systemów bezpieczeństwa (tak się dzieje w przypadku sieci domowych, pobytu w hotelu, itp.). Z kolei w przypadku niezwykle istotnych dokumentów warto rozważyć opcję umożliwienia druku tylko na określonym urządzeniu, na przykład drukarce w głównym biurze firmy” – radzi przedstawiciel Canon Polska.

Jego zdaniem, kluczowe jest również stworzenie odpowiednich procedur na wypadek wycieku lub kradzieży danych.

——-

Badania w raporcie Quocirca „Print Security Landscape 2020” wykonano na podstawie rozmów z ponad 500 menadżerami IT z Europy i Ameryki.