W III kw. 2020 r. dostawy serwerów zmniejszą się o 5,6 proc. wobec II kw. 2020 r. – przewiduje Digitimes Research. Powodem jest słabnący popyt zarówno ze strony operatorów chmurowych, jak i przedsiębiorstw.

Prognoza oznacza spore wyhamowanie dynamiki w porównaniu z minionym kwartałem, gdy odnotowano wzrost dostaw o 27 proc. wobec I kw. 2020 r. Wynikało to z realizacji odroczonych zamówień, po problemach z produkcją i logistyką w Chinach, ale też było efektem gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na infrastrukturę w związku z przejściem na pracę i naukę zdalną. Jednak największe chmurowe koncerny uzbierały już spore zapasy sprzętu i nie potrzebują takiej masy urządzeń jak w minionym kwartale. Z kolei przedsiębiorstwa redukują koszty, co odnotowują główni markowi dostawcy serwerów na rynkach w USA i Chinach.

Digitimes Research spodziewa się, że w IV kw. br. zarówno operatorzy centrów danych jak i przedsiębiorstwa będą nadal ograniczać zamówienia. W rezultacie w całym 2020 r. rynek serwerów urośnie ilościowo jedynie o niecałe 7 proc. wobec 2019 r. Po 3 kwartałach br. prognozuje się 17 proc. na plusie wobec analogicznego okresu ub.r.