Według Mozilli inicjatywę wprowadzenia urządzeń Otwartej Sieci wesprze 18 głównych operatorów. Polska znalazła się w pierwszej grupie 9 krajów, w których będą  sprzedawane smartfony z Firefox OS. Obecnie Mozilla współpracuje z Alcatelem, LG i ZTE nad opracowaniem pierwszych urządzeń, natomiast Huawei planuje dołączyć jeszcze w tym roku. W czerwcu model z Firefoksem – Alcatel One Touch Fire – chce zaoferować w Polsce T-Mobile. Cena nie jest jeszcze znana.

– To będzie bardzo atrakcyjny cenowo smartfon, z wieloma ciekawymi aplikacjami. Dzięki temu będzie szczególnie interesujący dla młodych ludzi, z mniejszymi dochodami – powiedział agencji Newseria René Obermann, prezes Deutsche Telekom (do którego należy T-Mobile).

Jednak Gary Kovacs, prezes Mozilli, dodaje. – To nie jest tani telefon. Ale wypuszczamy w miarę dostępny cenowo produkt, który działa w oparciu o sieć i ta technologia spowodowała, że mogliśmy obniżyć jego cenę.

Jeśli będzie zainteresowanie klientów, cena może spaść. Sprzęt z systemem Mozilli ma być konkurencją dla urządzeń z Androidem. Zdaniem firmy badawczej Canalys nowość może zainteresować przede wszystkim użytkowników, którzy nie mają jeszcze smartfona.

Urządzenia z Firefox OS będą wyposażone w procesory Qualcomm Snapdragon. Mają umożliwić dostęp online do treści i usług. W systemie Mozilli aplikacje są dostępne z przeglądarki. Według zapowiedzi spora ich część ma być bezpłatna. Standard Otwartej Sieci umożliwia opracowywanie każdej funkcji w postaci aplikacji HTML5.