Nowy minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zapowiedział duże inwestycje w infrastrukturę. Obiecuje „największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu” – według PAP. Nie podał, o jaką kwotę chodzi. W połowie br. mają ruszyć konkursy dla firm mających realizować to przedsięwzięcie. Minister chce, by szybka sieć dotarła do blisko 2 mln gospodarstw, gdzie obecnie nie ma takiego dostępu.

Przypomnijmy, że w sierpniu ub.r. władze zapowiedziały ponad 11 mld zł inwestycji w budowę infrastruktury szybkiego internetu do 2026 r. Dzięki temu szybkie sieci powinny dotrzeć do ponad 80 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Pieniądze miały pochodzić z KPO (który przewiduje 1,2 mld euro na budowę sieci szybkiego internetu w kraju) i europejskich funduszy na cyfryzację (FERC). Czyli „największe w historii środki” powinny być co najmniej w tej skali.

Ponadto według informacji ministra Cieszyńskiego dla PAP, aplikacja mObywatel zostanie rozbudowana o nowe funkcje, takie jak e-płatności, e-pełnomocnictwa, składanie wniosków urzędowych online, informacja o prawie jazdy. Aplikacją będzie można posługiwać się tak jak dowodem osobistym – trwają prace nad odpowiednią ustawą.

Janusz Cieszyński zapewnił z kolei w Wirtualnej Polsce, że niezależnie od tego, co będzie z KPO, zagwarantowane jest finansowanie zakupu ponad 360 tys. laptopów dla uczniów. Czwartoklasiści mają je otrzymać we wrześniu br. Z tarcz covidowych wróciło do PFR prawie 18 mld zł – twierdzi minister. Z tych środków można według niego realizować prefinansowanie, czyli płacenie za działania, które zostaną sfinansowane ze środków europejskich. Na podarowanych uczniom laptopach będzie możliwość zainstalowania nieodpłatnie oprogramowania edukacyjnego i pakietu biurowego – podał minister.