Z raportu State of Cyber Resilience 2018 wynika, że w tym roku cyberprzestępcom tylko w 19 proc. przypadków udało się pokonać bankowe zabezpieczenia. W 2017 r. udane ataki hakerskie na agentów ubezpieczeniowych prowadziły w 30 proc. przypadków do wycieków danych (w tym roku w 22 proc.)

Dobre wskaźniki mogą uśpić czujność. Jak wynika z badania Accenture, 81 proc. banków i agentów transferowych jest przekonanych, że są w stanie zachować ciągłość działania w razie potencjalnego ataku hakerskiego. W dodatku tylko 30 proc. globalnych banków i agentów transferowych zamierza znacząco zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczestwo w ciągu najbliższych 3 lat.

Accenture ostrzega, że wraz z wdrożeniami technologii AI, blockchain czy IoT w bankach, przybywa również nowych metod ataków na firmowe zabezpieczenia. Jednocześnie – wobec rosnącej konkurencji – rynek finansowy nie obejdzie się bez innowacji.

W ostatnich miesiącach w polskim sektorze bankowym przykładami łączenia bezpieczeństwa z innowacjami są m.in. działania PKO BP i Pekao Financial Services. Pierwsza firma ogłosiła wprowadzenie usług opartych na technologii blockchain. Druga postawiła na wirtualizację w oparciu o rozwiązania VMware. W efekcie 70 proc. infrastruktury informatycznej oraz 60 proc. środowisk pracowniczych zostało zwirtualizowanych, co ma znacząco zwiększać kontrolę nad IT i bezpieczeństwo.