Już 1/4 Polaków ankietowanych w badaniu Evolution zastanawia się nad przebranżowieniem do IT.

Poza atrakcyjnymi zarobkami, które są główną motywacją respondentów (78,93 proc.), jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy IT wymieniono: możliwość nieustannego rozwoju (59,5 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość zapoznania się z nowymi technologiami (54,13 proc.). 

Eurostat w Polsce w 2021 r. doliczył się 585,7 tys. pracujących specjalistów IT. To o 6 proc. więcej niż w 2020 r.

Kandydaci liczą na swobodę w pracy w IT i zgraną załogę

Warto zauważyć, że większość zainteresowanych zachęca do IT możliwość pracy zdalnej, co jest istotnym sygnałem dla pracodawców co do oczekiwań nowych kandydatów.

Otóż elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne istotne dla ankietowanych kwestie, które wymieniono w raporcie szwedzkiej firmy dostarczającej oprogramowanie do gier online.

Ważna jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole.

Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że IT da im możliwość wykonywania zdań z dowolnego miejsca na świecie (59,09 proc.) i rozwoju kompetencji (50,41 proc.).

Nie spodziewają się równowagi work-life

Co ciekawe, a jednocześnie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych uważa, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Wolą testować niż programować

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na pytanie, czym chcą się zajmować zainteresowani pracą IT, znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie.

Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) interesuje testowanie software’u. Samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

——————————

Dane zebrano w raporcie Evolution „Praca w IT”. Badanie zostało wykonane metodą CAWI przez niezależną agencję badawczą na reprezentatywnej próbie 1 tys. dorosłych Polek i Polaków.