Amazon Web Services uruchomił swoją Strefę Lokalną w Warszawie. Jest tym samym trzecim gigantem z wielkiej trójki światowych dostawców chmurowych, którzy rozbudowali infrastrukturę data center o ośrodki w Polsce, po Microsofcie i Google’u.

Strefy Lokalne AWS to rodzaj infrastruktury, w których usługi AWS, takie jak np. moce obliczeniowe, pamięć masowa, bazy danych czy usługi kontenerowe znajdują się bliżej lokalnych klientów, umożliwiając wdrażanie aplikacji, które wymagają jednocyfrowych milisekundowych opóźnień (np. gry online, streaming, VR/AR).

Inny cel inwestycji koncernu to przyciągnięcie krajowych klientów, którzy wymagają lokalnego przetwarzania danych, ze względu na wymagania regulatorów albo wewnętrzne zasady obowiązujące w organizacji. Tutaj AWS może liczyć na dużych klientów – z sektora publicznego czy finansowego.

„Dzisiejsze uruchomienie nowej strefy lokalnej AWS w Warszawie przybliża chmurę do klientów AWS” – podsumowuje Przemysław Szuder, dyrektor generalny AWS CEE.

Koncern nie ujawnił wartości inwestycji. Nie uzyskaliśmy póki co informacji, jaka jest moc nowego centrum danych i powierzchnia. AWS podaje natomiast przykłady dużych klientów w kraju, którzy już korzystają ze strefy lokalnej (dostawca gier, serwis tworzący cyfrowe aplikacje i rozwiązania dla sektora medycznego, duże wydawnictwo).

AWS ma obecnie 21 stref lokalnych na całym świecie i planuje uruchomienie kolejnych 29 stref. Polska jest jednym z 26 krajów, w których ogłaszane są nowe strefy lokalne AWS. W Europie będą to m.in. Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Grecja, Portugalia.