Wydatki na usługi infrastruktury chmurowej po raz pierwszy przekroczyły na świecie 50 mld dol. w ciągu kwartału (w IV kw. 2021 r.), rosnąc do do 53,5 mld dol. To oznacza, że organizacje wydały aż ok. 14 mld dol. więcej niż przed rokiem – według danych Canalys.

Są to wydatki na IaaS, PaaS, zarówno w dedykowanej hostowanej infrastrukturze prywatnej lub infrastrukturze współdzielonej.

Dlaczego klienci wydali aż tyle

Zapotrzebowanie zwiększyła migracja obciążeń i tworzenie aplikacji natywnych dla chmury w ramach projektów transformacji cyfrowej. Specyficzne dla branż zastosowania nadal dywersyfikowały wykorzystanie usług infrastruktury chmury, zwłaszcza w opiece zdrowotnej i sektorze publicznym.

Ponadto ważnymi czynnikami wzrostu pozostały czynniki związane z pandemią, jak praca i nauka zdalna, e-handel, gry i przesyłanie strumieniowe treści.

Wchodzą nowe przypadki użycia

Do tego wszystkiego pojawiają się nowe przypadki użycia, takie jak Metaverse, które – jak uważa Canalys – będą napędzać przyszłe zapotrzebowanie na bardziej wydajne, rozproszone, inteligentne i skalowalne usługi z mniejszymi opóźnieniami.

Najwięksi zgarniają z rynku 2/3 wydatków klientów

Jak twierdzi Canalys, do zapewnienia infrastruktury najlepiej nadają się wiodący dostawcy usług w chmurze. Pierwsza trójka w IV kw. 2021 r. to (tu nie ma zaskoczenia): AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, która w sumie urosła o 45 proc. r/r pod względem przychodów.

Fenomenalny wynik, biorąc pod uwagę, że chodzi o grube miliardy $.

Do kasy trzech gigantów płynie już 64 proc. światowych wydatków klientów na infrastrukturę cloud.

Gospodarka ożyła, klienci ochoczo podpisują kontrakty

W całym 2021 r. łączne wydatki na takie usługi wyniosły blisko 192 mld dol. (+35 proc. r/r). Tzn. nakłady klientów poszły w górę aż o ok. 50 mld dol. w porównaniu z 2020 r.

Ponowne otwarcie gospodarek po pandemicznych blokadach i rosnące zaufanie klientów zwiększyły wieloletnie zobowiązania kontraktowe.

Co zwiększy popyt w kolejnej dekadzie
Dostawcy przygotowują się na przetwarzanie wymagane dla współdzielonego środowiska wirtualnego lub rzeczywistości rozszerzonej (AR), znanej jako Metaverse. W ocenie Canalys będzie to znaczący czynnik napędzający zarówno wydatki na usługi w chmurze, jak i wdrażanie infrastruktury w ciągu następnej dekady.

Jak będzie działał Metaverse

Analitycy twierdzą, że pod wieloma względami Metaverse będzie przypominał dzisiejszy internet, ale będzie oferował więcej możliwości i pochłaniał więcej mocy obliczeniowej.

Obecnie prekursorami Metaverse są przypadki użycia obejmujące gry, media społecznościowe, współpracę, edukację, nieruchomości, handel elektroniczny i handel cyfrowy, w tym tokeny niewymienne (NFT).

Komputer i chmura uzupełnią się w nowym internecie

„Komputer będzie bardzo potrzebny w środowiskach wirtualnych i rzeczywistości rozszerzonej, podczas gdy pamięć masowa, uczenie maszynowe, IoT i analiza danych będą niezbędne do obsługi takich operacji, jak twinning cyfrowy, modelowanie i interaktywność w metawszechświecie” – uważa Blake Murray, analityk Canalys Research.

Hiperskalerzy rozkwitną dzięki Metaverse

„Dalsze inwestycje developerów w Metaverse przyniosą ogromne możliwości dostawcom usług w chmurze, zwłaszcza hiperskalerom” – przewiduje wiceprezes Canalys, Alex Smith.

Jego zdaniem globalna infrastruktura, wdrożenia brzegowe i łączność 5G będą niezbędne do działań wymagających niskich opóźnień.