Przychody AWS w IV kw. 2022 r. zwiększyły się o 20 proc. r/r.,do 21,4 mld dol., jednak tempo wzrostu spowolni – przewiduje wiceprezes Amazona i dyrektor finansowy Brian Olsavsky.

Jak wyjaśnia, klienci szukają sposobów na oszczędności, a Amazon próbuje im w tym pomóc. Otóż korporacja koncentruje się na relacjach z klientami i współpracy z nimi w dłuższej perspektywie.

Przed AWS spowolnienie

„Spodziewamy się, że te działania optymalizacyjne będą nadal hamować rozwój AWS przez co najmniej kilka następnych kwartałów” – przewiduje CFO.

Jak przyznaje, po pierwszym miesiącu br. tempo wzrostu przychodów AWS jest o połowę mniejsze (w ujęciu rok do roku) niż w poprzednich latach.

Jednocześnie zauważa, że mimo spowolnienia gospodarczego klienci nadal realizują inwestycje w chmurę.

Wielu klientów kontynuuje wdrażanie planów migracji do chmury i długoterminowego zaangażowania w AWS” – zapewnia dyrektor finansowy.

CEO Amazona Andy Jassy, potwierdza w kontekście biznesu AWS-u, że większość firm zachowuje się ostrożnie.

„Widzisz to praktycznie w każdym przedsiębiorstwie” — przyznaje CEO.

Twierdzi, że Amazon zbudował swoją działalność, w szczególności AWS, jako sposób na pomoc klientom w znalezieniu sposobu na wydawanie mniejszych pieniędzy.

Z jego wypowiedzi wynika, że korporacja nie goni za wszelką cenę za korzyściami w krótkim terminie i działa w perspektywie sięgającej wielu lat do przodu.

„Staramy się zbudować zestaw relacji i biznesów, które przetrwają nas wszystkich” – podkreśla CEO.

Cała korporacja Amazona w IV kw. 2022 r., odnotowała przychody w wysokości 149,2 mld dol., co stanowi wzrost o 9 proc. r/r. Zysk netto skurczył się 50-krotnie, do 278 mln dol. 14,32 mld dol.

W 2022 r. AWS osiągnął 80,1 mld dol. przychodów (+26 proc. r/r).

90 do 95 procent globalnych wydatków na IT pozostaje w siedzibie firmy. A jeśli wierzysz, że to równanie będzie się zmieniać, to nie sądzę, aby rozwiązania lokalne kiedykolwiek zniknęły, jednak uważam, że w ciągu najbliższych 10 do 15 lat większość z nich będzie w chmurze. Oznacza to, że mamy przed sobą duży wzrost w biznesie AWS” – podsumowuje Andy Jassy.

Źródło: crn.com