Doszło do przerwy w dostawie prądu w fabryce Microna w Hiroshimie w Japonii. Zasilanie padło na 5-10 minut 8 lipca br. – ustalił TrendForce.

Nagłe wyłączenie elektryczności uruchomiło zasilanie awaryjne, ale z powodu spadku napięcia maszyny wymagały rozruchu i przeglądu. Jednak wpływ awarii na zdolności produkcyjne zakładu jest ograniczony – uspokaja firma badawcza.

Micron należy do największych dostawców DRAM. Japońska fabryka wytwarza przede wszystkim mobilne pamięci do smartfonów i służy jako ośrodek B&R. Ma ok. 30 proc. udziału w miesięcznych uruchomieniach wafli producenta w III kw. 2022 r. oraz ok. 7 proc. udziału w skali światowej. Podstawowy proces produkcyjny zakładu to 1Z nm (50 proc. mocy produkcyjnych), a kolejny to 1Y nm (35 proc.).

Jak zauważa TrendForce, słaby popyt na elektronikę spowodował, że zapasy pamięci różnych producentów są obecnie na wysokich poziomach. Micron może więc wykorzystać swój stock, aby zaspokoić potrzeby klientów. Tym samym awaria nie odwróci trendu nadpodaży pamięci i spadku cen – oceniają analitycy.

TrendForce podtrzymuje swoją prognozę dla DRAM na drugą połowę 2022 r. Przewiduje, że III kw. 2022 r. ceny pamięci pójdą w dół średnio o ok. 10 proc. w porównaniu do II kw. 2022 r.