Data4, francuski operator i inwestor na europejskim rynku centrów danych, wzmacnia swój dział Design & Construction, a także tworzy regionalny hub do spraw budowy.

W ramach zmian Mark Fletcher, dotychczasowy Poland Technical Director, został mianowany Head of Design & Construction w Europie Północnej i Środkowej. W Data4 jest od 2021 r., a w branży już od ponad 40 lat. Wcześniej pracował dla firm w różnych krajach (także w Polsce) i jednostek publicznych w obszarze centrów danych.

Tworzony w Polsce regionalny hub komunikacyjny jest częścią strategii rozwoju Data4, której celem jest ekspansja w Europie.

1 mld zł inwestycji w Polsce

W Jawczycach pod Warszawą powstaje kampus Data4. Będzie składać się z 4 budynków z wydzielonymi strefami kolokacyjnymi. Łączna dostępna powierzchnia i możliwość rozbudowy ośrodka to 50 tys. m kw. brutto. Powierzchnia IT obejmie 15 tys. m kw. netto. Docelowa moc kampusu wyniesie 60 MW.

Według zapowiedzi z początku br. wartość inwestycji w kraju to 1 mld zł. Pierwszy etap ośrodka (8 MW mocy, 7,2 tys. mkw powierzchni brutto, 2,2 tys. mkw netto IT) powinien zostać ukończony na początku 2023 r.

Rozdzielając działalność na dwa regiony, Data4 obok huba dla Europy Środkowej i Północnej utworzyła oddział na Europę Południową.

500 MW mocy

Centra danych firmy (jest ich w sumie 28) we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Luksemburgu, są wykorzystywane przez operatorów chmury i telekomunikacji oraz przedsiębiorstwa. Operator ma na kontynencie rezerwy gruntów o łącznej powierzchni 137 ha oraz mocy energetycznej 500 MW. Może zbudować kolejnych ponad 20 ośrodków.