Atos zamierza przejąć Gemalto – holenderskiego dostawcę rozwiązań do ochrony danych, transakcji i uwierzytelniania, znanego głównie jako największy na świecie producent kart SIM. Atos jest gotów zapłacić za całą spółkę 4,3 mld euro. Oferta została złożona 28 listopada. Zarząd Gemalto do 15 grudnia ma wydać opinię w tej sprawie.

Dzięki Gemalto Atos może znacznie wzmocnić swój biznes, włączając rozwiązania bezpieczeństwa i płatności, rozwiązania dla Internetu rzeczy i komunikacji M2M do swojego portfolio usług IT.
CEO Atosa, Thierry Breton, liczy na osiągnięcie przez koncern wiodącej pozycji na rynku w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Oczekuje także, że Atos zostanie liderem rynku usług płatniczych w Europie.

Gemalto zatrudnia 15 tys. pracowników, działa w 48 krajach. W 2016 r. firma wypracowała 453 mln euro zysku przy przychodach 3,1 mld euro.

Atos dokonał w ostatnich latach dużych przejęć, które rozbudowały jego biznes projektowy – w końcu 2010 r. kupił Siemens Informations System, w 2014 r. – Bulla, a w 2015 r. – dział IT Xeroksa.