MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM. Kupującym jest Global Compute Infrastructure LP – firma inwestycyjna wspierana przez Goldman Sachs.

Zamknięcie transakcji jest spodziewane do końca 2020 r. Nie ujawniono jej wartości. MCI.EuroVentures poinformował natomiast, że sprzedaje swoje udziały w ATM oraz w AAW III (który z kolei ma 98,33 proc. akcji ATM) w sumie za 533,3 mln zł – z tym że kwota ta zostanie pomniejszona o zadłużenie i różne świadczenia.

Giełdowa kapitalizacja ATM na wyjściu z GPW wyniosła blisko 440 mln zł za 100 proc. akcji, czyli stawka za sprzedaż spółki na rzecz nowego inwestora będzie przypuszczalnie wyraźnie wyższa od tej wyceny. Zgodę na zakup musi jeszcze wyrazić UOKiK.

MCI.EuroVentures po raz pierwszy zainwestował w ATM w 2016 r.
Następnie przejął kontrolę nad 100 proc. akcji wraz z Mezzanine Management.

Ponad rok poszukiwania inwestora

ATM rozglądało się za inwestorem od ponad roku. O rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych informowano w maju 2019 r. Wznawiając ten proces w 2020 r. zdecydowano o wycofaniu spółki z GPW, co uzasadniano tym, że inwestorzy w sektorze centrów danych preferują podmioty prywatne.

Koniec giełdowej kariery ATM zbiegł się z zawarciem umowy ws. sprzedaży spółki.

Nowy właściciel ma globalne plany dotyczące biznesu data center.

„Global Compute to nowy gracz w sektorze infrastruktury centrów danych. Firma jest prowadzona przez zespół międzynarodowych ekspertów z łącznym ponad 50-letnim doświadczeniem w branży. Spółka zamierza nabywać, rozwijać i obsługiwać centra danych w Ameryce Północnej, Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej.” – podaje MCI.

Największy operator data center w regionie

ATM jest największym operatorem data center w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma blisko 20 tys. mkw. centrów danych w Warszawie.

Spółka zwiększała skalę swoich obiektów oraz sieć światłowodową liczącą 4,5 tys. km. Trwa budowa kolejnej serwerowni.

MCI twierdzi, że ATM jest obecnie jedynym w pełni zintegrowanym i gotowym na obsługę ośrodków hiperskalowych dostawcą centrów danych w Polsce.

Lepsze wyniki po przejęciu przez MCI

ATM był to tej pory największą inwestycją MCI.EuroVentures, który pozyskał zespół zarządzający pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego.

Zarządzający funduszem chwali osiągnięcia menedżerów.

„EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu. Zastosowaliśmy również innowacyjną strukturę finansowania transakcji, która pozytywnie wpływa na zwrot z tej inwestycji” – twierdzi Maciej Kowalski, partner i zarządzający funduszem MCI.EuroVentures (a swego czasu członek zarządu ABC Daty).

Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute, zapowiada, że nowy właściciel klientom i partnerom „zapewnia kreatywne rozwiązania stosowne dla ich potencjału i potrzeb rozwojowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

Z jego wypowiedzi wynika, że zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego pozostanie u steru firmy.