ATM powiększył centrum danych ATMAN
Do ośrodka dodano obiekt kolokacyjny F4, o powierzchni 1 tys. m kw. netto. Według ATM w Polsce rośnie zapotrzebowanie na usługi centrów danych.
F4 jest wyposażony m.in. w rezerwowe źródła zasilania, łącza telekomunikacyjne, monitoring, kontrolę dostępu i serwis działający w trybie 24/7. ATM poinformował, że ma już długoterminową umowę na wykorzystanie 25 proc. powierzchni kolokacyjnej nowego obiektu. Klientem jest duża instytucja finansowa.
Według ATM rośnie popyt na usługi centrów danych, na co wpływa wiele czynników, m.in. cyfryzacja biznesu i sektora publicznego, rozwój LTE, wzrost liczby urządzeń mobilnych oraz ilości przesyłanych danych, rozwój mediów społecznościowych, a także e-commerce. Duże znaczenie ma również rosnący popyt na rozwiązania chmurowe.
– Coraz więcej firm, zamiast przystosowywać własne pomieszczenia biurowe na potrzeby rozrastającej się serwerowni, preferuje outsourcing zasobów teleinformatycznych do centrów danych, bo sprzyja to optymalizacji kosztów i zwiększeniu bezpieczeństwa – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes ATM.
Firma rozpoczęła budowę kolejnego obiektu – F5. Powinien być gotowy w połowie 2015 r.
Według PMR w porównaniu z 2012 r. wartość polskiego rynku związanego z centrami danych wzrosła o kilkanaście procent i przekroczyła miliard złotych. Dwucyfrowa dynamika powinna utrzymać się w najbliższych latach.
Podobne aktualności
98 proc. dyrektorów obawia się o rozwój centrów danych z powodu energii
Rynek wzrośnie o ponad połowę do 2029 r. - według prognozy. Jednak po drodze są przeszkody i wyzwania.