ATM powiększy swoją infrastrukturę data center o serwerownię F6, która stanie na terenie spółki w Warszawie przy ul. Grochowskiej. Zawarto umowę na budowę obiektu o wartości 18,7 mln zł netto. Zakończenie prac budowlanych przewidziano na przełomie II i III kw. 2021 r.  

Powierzchnia kolokacyjna nowej serwerowni wyniesie ok. 1,5 tys. mkw netto. Realizacja dodatkowych robót budowlanych i prac związanych m.in. z wyposażeniem serwerowni w sprzęt, klimatyzację itp. zostanie objęta dodatkową umową.

Będą kolejne inwestycje

Nakłady na data center mają sprostać rosnącemu popytowi i aktywności dużych, globalnych klientów kolokacyjnych.

"Spółka ma opracowane plany rozbudowy obu warszawskich obiektów kolokacyjnych i przygotowane pod to finansowanie. Wkrótce nastąpi rozpoczęcie inwestycji, która w ciągu dwóch kolejnych lat zwiększy potencjał usług kolokacyjnych o dodatkowe ok. 3 tys. mkw powierzchni IT dla rozwiązań wysokiej gęstości mocy" – poinformował akcjonariuszy prezes ATM Daniel Szcześniewski.

Wyjaśnia, że inwestycje obejmują również usługi chmurowe i serwerowe, które stanowią istotne źródło wzrostu spółki. ATM zamierza rozbudować pojemność platform serwerowych i rozwijać nowe produkty chmurowe, np. rozwiązania kontenerowe. Rozwój obejmie również infrastrukturę telekomunikacyjną – zapowiada szef spółki.

ATM przekroczyło prognozę

W 2019 r. ATM wypracowało 149 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 136,6 mln zł w 2018 r. Zysk na sprzedaży wzrósł o ponad 26 mln zł, do 106,9 mln zł. EBIDTA poprawiła się o 24 proc., do blisko 60 mln zł. Zysk netto powiększył się 3-krotnie z 2 mln zł do 6 mln zł.

Dobry bilans to głównie efekt rosnących wpływów z usług data center, gdzie przychody zwiększyły się o ponad 20 proc. wobec poprzedniego roku. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na usługi związane z chmurą i kolokacją. Poprawę osiągnął biznes telekomunikacyjny.

W marcu ub.r. AAWIII, która wspólnie MCI.EuroVentures i funduszem AMC Capital IV Albatros MCI.EV kontroluje większość udziałów w ATM, zakończyła przegląd opcji strategicznych, obejmujący analizę możliwości sprzedaży spółki. Skoncentrowano się na inwestycjach w rozbudowę własnej infrastruktury.