Sprzedaż grupy Atende w III kw. 2022 r. była podobna jak przed rokiem (40,3 mln zł), natomiast rentowność mocno poszła w dół. Ponad trzykrotnie pogłębiła się strata operacyjna i ponad dwukrotnie strata netto, schodząc do przeszło 4 mln zł na minusie – według wstępnych, szacunkowych danych. W rezultacie grupa odnotowała stratę także w szacunkowym podsumowaniu 3 kwartałów 2022 r.

Tym samym wygląda na to, że III kw. br. okazał się wyraźnie słabszy niż I półrocze br., w którym grupa osiągnęła większą sprzedaż niż w ub.r. i odnotowała zysk.

Opóźnienia dostaw dały się we znaki

Jak wyjaśnia zarząd, są dwa zasadnicze powody słabszych niż w ub.r. wyników.

Pierwsza rzecz to opóźnienia w dostawach produktów, związanych z zakłóceniami w łańcuchu dostaw kluczowego dostawcy spółki.

Niektórzy klienci Atende nie zaakceptowali nowych terminów dostaw i zrezygnowali z zamawiania sprzętu, co z kolei negatywnie wpłynęło na marżę z kontraktów, a część przychodów ze sprzedaży przesunęła się na kolejne kwartały.

Rosną koszty

Drugi powód słabszego wyniku w br. to rosnące koszty w rezultacie wzrostu wynagrodzeń, inflacji i drogiego dolara, w którym rozliczana jest istotna część dostaw – informuje zarząd.

Zarząd zastrzega, że podane wyniki finansowe są szacunkowe i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane zostaną przedstawione w raporcie za III kw. br., który ukaże się 15 listopada br.

We wrześniu ub.r. podając wyniki za I półrocze zapowiadano m.in. rozwój biznesu w sektorze finansowym oraz smart metering (inteligentny system opomiarowania energii elektrycznej), jak również zamiar waloryzacji inflacyjnej umów z klientami.