Doszło do ataku na Software AG, jedno z największych niemieckich przedsiębiorstw z branży. Według spółki zdarzenie miało miejsce 3 października br., natomiast 8 października firma przyznała, że nadal nie powstrzymano ataku i „systemy Software AG są nadal nim dotknięte”.

Według firmy zaatakowany został helpdesk i wewnętrzna komunikacja. Poinformowano również o znalezieniu dowodów na pobranie danych z serwerów Software AG i komputerów pracowników firmy. Koncern zapewnia jednocześnie, że usługi dla klientów jak i biznes chmurowy nie ucierpiały i trwa dochodzenie w sprawie incydentu. Unieruchomiono natomiast wewnętrzne systemy ze względów bezpieczeństwa – poinformowano.

Według serwisu Hackread hakerzy z grupy Clop mieli zażądać od Software AG 20 mln dol. okupu za odblokowanie zaszyfrowanych danych. Utrzymują oni, że wykradli dane koncernu. Opublikowali zrzuty ekranu, na których widoczne są m.in. dokumenty finansowe koncernu oraz skany dokumentów pracowników. Mieli w sumie ściągnąć ok. 1 TB danych.

Software AG ma ponad 10 tys. klientów w ok. 70 krajach, w tym w Polsce.