Doszło do ataku DDoS na strony polskich mediów, w tym wyborcza.pl, rp.pl, wprost.pl, se.pl, wpolityce.pl, niezalezna.pl. Do niektórych rano nie było dostępu. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ujawnił według PAP, że resort z wyprzedzeniem uzyskał informacje o planowanych atakach i uprzedził o nich wszystkie redakcje. Z informacji tych wynika również, że napastnicy to rosyjskie grupy hakerskie.

„Cyberwojna trwa i Rosjanie są w tej cyberwojnie zdecydowanie ofensywni i agresywni” – mówi Jan Żaryn, pełnomocnik ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.. Jak przyznał minister, ataki następują falami, jednak najbardziej powszechnymi, obserwowanymi według niego codziennie działaniami jest skanowanie sieci teleinformatycznych w celu wykrycia luk i błędów.

W I kw. 2023 r. polskie przedsiębiorstwa i podmioty publiczne były atakowane przeciętnie 1129 razy w tygodniu. To wzrost o 28 proc. rok do roku – według danych Check Pointa. Co gorsza, te liczby nadal rosną (w kwietniu do 1286).
Szczególnie zagrożone są podmioty z sektora edukacji i badań (średnio ponad 2,5 tys. ataków tygodniowo na 1 organizację w I kw. br.) oraz rządowo – wojskowego (ponad 1,7 tys. ataków).