Equinix, globalny operator data center i największy dostawca usług kolokacyjnych, został zaatakowany ransomware. Cyberprzestępcy – grupa Netwalker – domagają się 4,5 mln dol. za skradzione dane. Jeżeli koncern nie zapłaci w ciągu 3 dni, cena wzrośnie do 9 mln dol. – utrzymuje serwis Bleeping Computer.

O ataku informowano 10 września, a miało do niego dojść w miniony weekend. Netwalker udostępnił zrzuty ekranu, mające dowodzić, że jest w posiadaniu skradzionych zasobów Equinixa. Obejmują one dane finansowe, płacowe, raporty księgowe oraz dotyczące centrów danych.

Pojawiły się również informacje, że kilkadziesiąt zdalnych serwerów i haseł z Equnixa zostało już wystawionych na sprzedaż na czarnym rynku.

Equinix potwierdził, że doszło do ataku. Zapewnia natomiast, że nie miał on wpływu na usługi świadczone dla klientów, ani na ich operacje i dane. Centra danych działają bez zakłóceń – zapewniono. Koncern twierdzi, że obecnie prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu i w zależności od jego wyników podejmie stosowne kroki.

Equinix jest operatorem 210 centrów danych rozsianych po całym świecie. Ośrodek data center firmy znajduje się także w Warszawie. Koncern ma 9,7 tys. klientów. Z jego usług korzystają m.in. najwięksi dostawcy chmury publicznej. W 2019 r firma miała 5,5 mld dol. przychodów.