Asseco Poland powołało nową spółkę Asseco Cloud, która zajmie się wsparciem klientów w projektowaniu, wdrażaniu i obsłudze rozwiązań chmurowych.

Spółka rozpoczęła działalność operacyjną 1 września br. Powstała poprzez połączenie kilku jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach Grupy Asseco. Do tej pory usługi cloud computingu świadczyła głównie Asseco Data Systems.

Prezesem zarządu Asseco Cloud został Lech Szczuka, od 15 lat związany z grupą Asseco. W latach 2006 – 2015 pracował w Zeto Bydgoszcz, awansując do roli wiceprezesa, a po utworzeniu Asseco Data Systems został dyrektorem zarządzającym, a następnie wiceprezesem spółki. Jest absolwentem elektrotechniki na Politechnice Gdańskiej.

Projekty, wsparcie, bezpieczeństwo

Asseco Cloud będzie realizować wdrożenia oparte o rozwiązania własne i wiodących dostawców chmury. Zajmie się wsparciem klientów od projektu po implementację, a także dostarcza wiedzę ekspercką. Strategicznym celem nowego podmiotu jest również podnoszenie bezpieczeństwa dostarczanych rozwiązań IT.

Najpierw Polska, potem Europa

Asseco Cloud wykorzystuje własne zasoby, specjalistów, centra danych Asseco i infrastrukturę informatyczną.

„W pierwszym kroku koncentrujemy się na rynku polskim, ale już teraz myślimy o europejskiej chmurze Asseco” – zapowiada Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems i wiceprezes Asseco Poland.

Chmura prywatna i multicloud

Oferta nowej spółki obejmuje usługi oparte o chmurę prywatną, preferowaną przez klientów z sektora publicznego lub sektorów regulowanych oraz rozwiązania multicloud, realizowane w oparciu o chmurę publiczną dostawców globalnych.

„Widzimy wielkie zapotrzebowanie klientów na usługi chmurowe w modelu hybrydowym– twierdzi Lech Szczuka, prezes Asseco Cloud.

Jak podaje Asseco, wartość światowego rynku chmury wzrośnie do 2027 r. do 937 mld dol. Obecnie firmy przeznaczają na chmurę ⅓ swoich inwestycji w IT. Wydatki na chmurę publiczną wzrosną do około 304,9 miliardów dolarów, czyli w tempie 18 proc.