Asseco, Samsung, HPE i Amazon w komitecie zadaniowym ds. transformacji cyfrowej mają zająć się promocją narzędzi cyfrowych, które pomogą przedsiębiorcom i administracji digitalizować procesy. Będą też pokazywać korzyści wynikające z cyfryzacji i doradzać, jak rozpocząć transformację – jak wyjaśnia prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Warto przypomnieć, że zarówno HPE, jak i Amazon niedawno dołączyli do lokalnej organizacji branżowej.

Potrzebne nowe przepisy

Cztery firmy mają też do spełnienia równie istotną rolę w stosunku do decydentów – wskazywać, jak poprawić prawo, aby cyfryzacja nabrała tempa.

„Nowy komitet będzie miał za zadanie pokazywać, gdzie i jak powinno zadziałać prawo, by cyfryzacja mogła odbywać się nie tylko na papierze, ale w realnym życiu. Jeżeli chodzi o wdrażanie transformacji cyfrowej czy to w biznesie, czy w administracji, nie da się tego skutecznie zrobić bez konkretnych regulacji prawnych” – zauważa Michał Kanownik.

Wśród wyzwań związanych z przepisami prawa, jakimi zamierza zająć się komitet wymieniono m.in. regulacje pozwalające zaakceptować metodę wideoweryfikacji realizowaną w trybie automatycznym czy
uznanie dokumentów opatrzonych podpisem własnoręcznym utrwalonym elektronicznie na równi z podpisanymi dokumentami papierowymi.

Jeszcze więcej zadań

To nie koniec spraw, nad jakimi ma pochylić się nowy komitet. Chce się również zająć promowaniem idei paperless, budowaniem świadomości bezpieczeństwa procesów cyfrowych, podejmowaniem działań mających na celu edukowanie biznesu oraz młodych ludzi w zakresie rozwiązań cyfrowych.