Na mocy nowej umowy Asseco przekazało autorskie prawa majątkowe do oprogramowania narzędziowego wspierającego eksploatację Kompleksowego Systemu Informatycznego. Z dniem 30 maja firma przeniosła na ZUS swój 'udział we współwłasności narzędzi i procedur wspomagających administrowanie i eksploatowanie KSI oraz repozytorium postaci eksploatacyjnej KSI’. W 2010 r. Asseco przekazało ZUS-owi prawa do oprogramowania użytkowego KSI. 

– To przełomowy moment. Od dziś całość autorskich praw majątkowych do wszystkich narzędzi KSI należy do ZUS. Serdecznie dziękuję Asseco za otwartość na zaproponowane ramy porozumienia – powiedziała po zawarciu porozumienia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzięki przejęciu autorskich praw majątkowych ZUS może korzystać bez ograniczeń z kodów źródłowych oprogramowania narzędziowego wspomagającego eksploatację Kompleksowego Systemu Informatycznego. Asseco Poland potwierdziło rezygnację z jakichkolwiek roszczeń wobec ZUS, które mogłyby wynikać z zawartych wcześniej umów na utrzymanie KSI. W celu zapewnienia możliwości kontynuowania zawartej w 2013 r. umowy na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego, ZUS udzielił Asseco Poland nieodpłatnej licencji do narzędzi KSI.

Zawarte porozumienie zapewnia ZUS-owi pełną swobodę przy trwającym postępowaniu przetargowym na utrzymanie KSI. Wyłoniony w jego wyniku wykonawca przejmie utrzymanie systemu informatycznego ZUS w październiku 2017 r.

Asseco (a wcześniej Prokom) zajmuje się usługami związanymi z utrzymaniem KSI od 1997 r. W 2010 r. podpisało z ZUS dwa kontrakty dotyczące utrzymania i wsparcia systemu warte w sumie 652 mln zł. Kolejną umowę za 596 mln zł zawarto na 4 lata w 2013 r. 

Kontrakty prześwietlała Najwyższa Izba Kontroli. Ustaliła, że w postępowaniu przetargowym z 2013 r. ZUS „nie gwarantował dotrzymania, wynikających z prawa zamówień publicznych zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania potencjalnych wykonawców.” Nieprawidłowości stwierdzono także w jednym z postępowań z 2010 r. Toczące się obecnie postępowanie przetargowe na utrzymanie KSI (jest to największy przetarg IT w Polsce) ma zakończyć etap podpisywania kolejnych umów z jednym wykonawcą i dzięki temu zapewnić niższe koszty obsługi systemu.