Asseco Poland i Chmura Krajowa powołały nowy podmiot – Krajowego Operatora Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia). Deklarują, że celem jest cyfryzacja służby zdrowia i umożliwienie jednostkom medycznym świadczenie e-usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Obie spółki będą miały po 50 proc. udziałów w nowej firmie. Prezesem został Jan Butkiewicz, zastępca dyrektora pionu opieki zdrowotnej w Asseco Poland.

EDM w chmurze

Chmura dla zdrowia będzie specjalizowała się we wdrożeniach elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Umożliwi jej tworzenie, autoryzowanie, gromadzenie i udostępnianie. Będzie działać w oparciu o platformę Google Cloud, który jest strategicznym partnerem Chmury Krajowej. Dane będą przechowywane na terytorium Polski.

Asseco odpowiada za sprzedaż

Jak podaje PAP Biznes, na starcie działalności oferta zostanie skierowana do klientów Asseco Poland z sektora medycznego. Będą to laboratoria medyczne, przychodnie i praktyki lekarskie oraz szpitale.

Planuje się, że Chmura dla zdrowia wystartuje już w kwietniu (najpierw dla laboratoriów, w kolejnych miesiącach dla pozostałych grup użytkowników).

Dział handlowy Asseco Poland będzie odpowiadał za sprzedaż nowych usług.

Dla ochrony zdrowia ma być bezpieczniej, taniej, wydajniej

EDM w chmurze ma zwiększyć dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia, umożliwić optymalizację kosztów i zapewnić bezpieczeństwo przetwarzania wrażliwych danych.

„Utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury przez jednostki medyczne jest czasochłonne i drogie. Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania cloud computing, które będziemy oferować w ramach nowo powołanej spółki” – komentuje Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland, który od 2010 r. odpowiada za pion opieki zdrowotnej.  

O odpowiedni poziom ochrony mają zadbać eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Asseco Poland i Chmury Krajowej oraz rozwiązania Google Cloud.  

Chmura Krajowa działa w modelu multicloud, oferując zarówno własne produkty i usługi, jak i rozwiązania swoich strategicznych partnerów jak Google i Microsoft.

„Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii” – przekonuje Dariusz Śliwowski, wiceprezes Chmury Krajowej.