Asbis Enterprises uruchomił nową dywizję biznesową związaną z robotyką – Asbis Robotic Solutions (AROS). Jej podstawowa działalność będzie oparta na dwóch głównych segmentach – dystrybucji robotów współpracujących (cobotów) wiodących światowych marek oraz własnych platform zrobotyzowanych pod własną marką.

AROS zamierza wejść na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, do końca 2022 r. i zwiększyć obecność w 2023 r., koncentrując się na dystrybucji w sieci VAR-ów.

Grupa podpisała już 5 pierwszych umów dystrybucyjnych z następującymi firmami: Aubo, Dobots, DH Robotics (DH grippers), Gaussium, Kennon. Asbis planuje rozszerzyć swoje portfolio produktów z zakresu robotyki w 2023 roku. Pierwszych robotów współpracujących pod własną marką CRON Robotics należy spodziewać się na rynkach europejskich w pierwszej połowie 2023 r.

Według prognoz do 2030 r. globalny sektor robotyki będzie notował wzrost na poziomie ok. 20 proc. rocznie. Segment cobotów, czyli robotów współpracujących z człowiekiem oraz przemysłowych, w 2021 r. wzrósł o 40 proc. Oczekuje się, że do 2026 r. wartość globalnego rynku cobotów wyniesie 225 mld dol.

Firmy średniej lub dużej wielkości muszą zautomatyzować nie tylko swoje linie produkcyjne, ale także inne aspekty codziennego funkcjonowania: od sprzątania po bezpieczeństwo swoich placówek, od automatyzacji magazynów po transport” – komentuje Siergiej Kostevitch, prezes Grupy Asbis.

Wchodzimy w bardzo perspektywiczny sektor, który nie jest już rynkiem niszowym, a za kilka lat będzie wart kilkaset miliardów dolarów” mówi prezes.