Spór pomiędzy producentami toczy się od 2014 roku. Cisco oskarżyło Arista Networks o pogwałcenie praw patentowych, w tym skopiowanie interfejsu linii poleceń (CLI). Cisco zażądało od pozwanej firmy odszkodowania w wysokości 335 milionów dolarów. 

Sąd federalny w San Jose orzekł, że Arista Networks chroni tzw. doktryna "scenes a faire". W jej świetle wykluczone jest naruszenie prawa autorskiego w odniesieniu do formy wyrażenia idei, która jest możliwa do przedstawienia tylko w jeden sposób.

Cisco nie zgadza się z wyrokiem sądu i zamierza złożyć apelację od wyroku. Warto dodać, że Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (US ITC) uznała, że Arista Networks naruszyła pięć patentów Cisco.

Arista Networsk powstała w 2004 roku, a założyli ją byli menedżerowie Cisco. Firma specjalizuje się w opracowywaniu przełączników sieciowych dla klientów korporacyjnych. W 2015 roku przychody Arista Networks wyniosły 837 milionów dolarów – o 43 procent więcej niż rok wcześniej. W raporcie Gartnera „Magic Quadrant for Data Center Networking 2016” Arista obok Cisco została uznana za lidera rynku.