Przychody ze sprzedaży przełączników kampusowych osiągnęły rekordowy poziom w IV kw. ub.r. oraz w całym roku 2021 – według Dell’Oro Group. To głównie efekt inicjatyw transformacji cyfrowej, wspartych środkami publicznymi.

Na poprawie koniunktury skorzystał szereg dużych graczy: Arista, Extreme Networks, H3C, HPE Aruba, Juniper zwiększyli swoje udziały w przychodach na rynku w 2021 r.

Niezwykły wzrost

To, co było niezwykłe, to fakt, że wzrost przychodów w 2021 r. obejmował wszystkie regiony, klientów każdej wielkości i wszystkie rynki wertykalne, w tym te, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii” — twierdzi Sameh Boujelbene, starszy dyrektor w Dell’Oro Group.

Sprzętu nadal brakuje

Gorsza wiadomość jest taka, że popyt nadal przewyższa podaż. Problemy z dostawami nadal ograniczają zdolności producentów do realizacji zamówień, co skutkuje dużymi różnicami w wynikach marek w poszczególnych kwartałach.

„Te różnice powodują przesunięcia udziałów na rynku, które niekoniecznie odzwierciedlają zmiany konkurencyjne, lecz raczej czas realizacji zamówień” – wyjaśnia Boujelbene.

Ceny nadal hamują wyższe przepustowości

Porty 2,5 oraz 5 Gb/s osiągnęły 16 proc. wzrostu w 2021 r., ale stanowiły tylko 1 proc. wszystkich portów w segmencie kampusowym. Ceny za porty powyżej 1 Gb/s nadal utrudniają ich masowe przyjęcie.
Dell’Oro spodziewa się jednak, że proces ten przyspieszy wraz z rozwojem Wi-Fi 6 i przewidywanym wprowadzeniem punktów dostępowych Wi-Fi 7 WLAN.

Liczba portów PoE wzrosła dwucyfrowo i stanowiła 30 proc. wszystkich portów w 2021 r.