Apple w styczniu i lutym br. wstrzymało produkcję czipów M2, ponieważ popyt na komputery Mac zanurkował – według medialnych doniesień. W marcu br. produkcja procesorów znów ruszyła, ale wolumeny są niższe o połowę niż przed rokiem – wynika z nieoficjalnych informacji. Są też przecieki mówiące o planowanych zwolnieniach w firmie. Bloomberg ustalił, że z pracą mogą pożegnać się ludzie z zespołów odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymanie sklepów własnych Apple’a na całym świecie. Dotyczy to także ról menedżerskich.

Skala cięć ma być niewielka, tym niemniej może sygnalizować zmianę podejścia koncernu do kwestii zatrudnienia w obliczu spadającego popytu. Apple jak dotąd jako jedna z nielicznych korporacji w branży nie przeprowadził dużych zwolnień. W tym roku zamrożono natomiast rekrutacje i odroczono wypłaty premii. Na koniec III kw. 2022 r. Apple zatrudniał 164 tys. osób.

W IV kw. 2022 r. (I kw. finansowy) przychody Apple’a spadły o 5 proc. r/r, do 117,2 mld dol., a zysk netto o 13 proc., do 30 mld dol.

W ostatnim kwartale ub.r. przychody na komputerach Mac zjechały rok do roku z 10,9 mld dol. do 7,7 mld dol. Koncern uprzedził, że oczekuje znacznego spadku sprzedaży Mac’ów także w I kw. 2023 r.