Microsoft ściągnął z Apple’a projektanta półprzewodników, Mike’a Filippo – podał Bloomberg. Dołączył on do zespołu platformy Azure. Przypuszczalnie pomoże w tworzeniu własnych czipów koncernu z Redmond dla serwerów obsługujących przetwarzanie w chmurze.

Microsoft korzysta z produktów Intela i AMD w produktach serwerowych Azure. W końcu 2020 r. informowano, że projektuje układy ARM dla serwerów Azure oraz do urządzeń Surface, sygnalizując chęć zmniejszenia zależności od Intela. Do urządzeń klienckich miał w tym celu współpracować również z AMD.

AWS już ma własne czipy

AWS w końcu 2019 r. wprowadził własne czipy serwerowe ARM, Graviton2. Układy ARM to wciąż niewielka część rynku serwerowego – ok. 5 proc. – jednak ich udział w ostatnio mocno wzrósł, głównie dzięki zapotrzebowaniu z chmurowych data center.

W listopadzie Microsoft zapowiedział własny procesor Pluton, w którym ma zostać wykorzystana technologia chip-to-cloud.

Wysiłki producentów sprzętu i dostawców usług w celu opracowania własnych procesorów odzwierciedlają trend uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców w sytuacji, gdy dostępność półprzewodników nadal szwankuje. Nowe prognozy zakładają, że problemy z podażą czipów przypuszczalnie potrwają jeszcze przez cały 2022 r.

20 lat w ARM, 5 lat w Intelu

Mike Filippo wnosi do projektowania własnych czipów Microsoftu wieloletnie doświadczenie. Pracował w Apple’u od 2019 r., a wcześniej z przerwami w sumie przez ok. 20 lat spędził w ARM. Był głównym architektem Neoverse V1 (Zeus), Neoverse N1, używanego w instancjach Graviton2 AWS-u, oraz Cortex-A57.

W czasie jego współpracy z Apple’em, producent wprowadził komputery z własnymi procesorami M1 silicon opartymi na ARM.

Mike Filippo pracował także w Intelu przez ok. 5 lat, gdzie był m.in. głównym architektem 24-rdzeniowego SoC do HPC.