– Apple ma ogromne zasoby finansowe – ponad 200 mld dol. gotówki, która może pójść zarówno na inwestycje, jak i na dywidendę i wykup własnych akcji – argumentuje Andrzej Kurnicki, kierownik Katedry Finansów i Bankowości Uczelni Łazarskiego. Jego zdaniem pozycję Apple’a wzmacnia fakt, że analitycy i zarządzający portfelami szukają spółek o wysokiej rentowności.

Obecnie kapitalizacja całego przedsiębiorstwa wynosi 550–560 mld dol. Ekspert jest jednak zdania, że giełdowa wycena nie oddaje w pełni wartości spółki. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę potężne zasoby gotówkowe, powinna być dwukrotnie wyższa. 

Kierownik Katedry Finansów i Bankowości Uczelni Łazarskiego podkreśla, że w sektorze IT pod względem możliwości inwestycyjnych Apple jest niekwestionowanym liderem.

– To spółka, która jest poza zasięgiem innych firm. Ma możliwości, kadrę i zasoby gotówkowe, żeby ciągle być liderem na rynku technologii – podkreśla Andrzej Kurnicki. Wskazuje na poszerzanie działalności spółki m.in. na sektor motoryzacyjny, gdzie mogą być wysokie marże. 

Jego zdaniem kłopoty może mieć m.in. Facebook, bo obecny model zarządzania jest nie do końca przejrzysty dla inwestorów.

– Facebook musi przebudować swój model zarządzania spółką, aby wygenerować większe marże – stwierdza ekspert.

Z kolei Google w ocenie pracownika Uczelni Łazarskiego powoli dociera do granicy swojego potencjału biznesowego, co odzwierciedla spadające zainteresowanie inwestorów. Zaznacza on, że menadżerowie funduszy inwestycyjnych oczekują wyższej rentowności i rozglądają się za bardziej interesującymi aktywami.

Fachowiec od finansów i bankowości prognozuje, że sytuacja Facebooka i Google’a prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu.