Apple osiągnął w II kw. 2020 r. 59,7 mld dol. przychodów – to nienotowana dotąd kwota w drugim kwartale roku (III kw. finansowy spółki). Była wyższa aż o ponad 7,5 mld dol. niż spodziewali się analitycy oraz o blisko 11 proc. większa niż przed rokiem. Zysk poprawił się jeszcze bardziej, o 12 proc., do 11,25 mld dol. i 2,58 dol. akcję. Tutaj również koncern zaskoczył na plus.

Zwiększając obroty Apple poprawił marżowość – marża brutto wzrosła z 37,6 proc. do 38 proc., co oznacza wypracowanie wyższego o blisko 2,5 mld dol. zysku brutto na sprzedaży.

Komputery i tablety w home office

Jak podaje producent, sprzedaż wzrosła we wszystkich regionach. W Europie klienci dopisali – obroty poprawiły się o 19 proc. r/r, do 14,2 mld dol.

Dane za II kw. br. wskazują, że w czasie pandemii klienci masowo wyposażali swoje domowe biura w MacBooki i iPady. Sprzedaż komputerów Apple’a wzrosła o 18 proc. w ujęciu wartościowym, z 5,8 do 7,1 mld dol., a iPadów o ponad 30 proc., z 5 do 6,58 mld dol. Oprócz lockdownów przyczyniły się do tego także premiery nowych urządzeń na przełomie I i II kw. br.

Większe żniwa koncern zebrał także na usługach, jak iCloud i muzyka (wzrost z 11,45 do 13,2 mld dol.) oraz urządzeniach noszonych (z 5,5 do 6,5 mld dol.). Apple nie ujawnia danych ilościowych. Dyrektor finansowy koncernu zapewnił natomiast, że dzięki rekordowej sprzedaży baza aktywnych urządzeń marki osiągnęła najwyższy poziom w historii.

Filar biznesu Apple’a, czyli iPhone’y, w II kw. br. miały wynik podobny jak przed rokiem (26,5 mld dol.). Na spadającym w tym roku rynku smartfonów to jednak nieźle. Według IDC cały rynek smartfonów w II kw. 2020 r. zjechał o 16 proc. w ujęciu ilościowym, ale dostawy iPhone’ów zwiększyły się w tym czasie o ponad 11 proc.

Niepewna przyszłość

Co dalej po niezłym kwartale, trudno przewidzieć – z uwagi na niepewność związaną z pandemią firma nie podaje przewidywanych wyników III kw. br. Uprzedziła również, że premiera iPhone’ów nowej generacji może opóźnić się o kilka tygodni (zwykle nowe urządzenia pojawiały się w końcu września).