W 2021 r. Apple chce wprowadzić do sprzedaży komputery Mac z własnymi procesorami – twierdzi Bloomberg. Rozpocznie od modeli z niższych półek cenowych. Czipy wyprodukuje tajwańska firmy TSMC w technologii 5 nm – według nieoficjalnych informacji.

Apple obecnie montuje w komputerach procesory Intela. W długim terminie jest to więc negatywna zmiana dla producenta czipów. Obie korporacje nie komentują sprawy. Zdaniem agencji własne procesory Apple'a nie dorównają wydajnością układom Intela dla high-endowych laptopów, zatem nadal będzie on dostarczał procesory do urządzeń Mac.

Układy, na których będą bazować Mac'i w przyszłym roku, zostaną przygotowane w oparciu o przeznaczone do iPhone'ów procesory A14. Obecnie Apple pracuje nad trzema SoC do komputerów – utrzymuje Bloomberg.

W ub.r. Apple za 1 mld dol. kupił od Intela biznes czipów do modemów urządzeń mobilnych. Przejście przynajmniej częściowe na własne procesory do komputerów pozwoli mu na kolejne zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznego dostawcy. Od ponad roku wyzwaniem dla producentów PC jest niewystarczająca podaż procesorów Intela.