Wartość rynkowa Apple została wyceniona na 754 mld dolarów. To o 25 proc. więcej niż rok temu. Druga w kolejności firma Alphabet (właściciel m.in. Google’a) ma wartość 579 mld dolarów. Znajdujący się na trzecim miejscu Microsoft jest wart 509 mld dol.

Łączna wartość spółek z sektora nowych technologii drugi rok z rzędu przewyższyła łączną wartość spółek z sektora finansowego. W pierwszej dwudziestce rankingu TOP 100 znalazły się także: Amazon, Facebook, Tencent, AT&T i China Mobile.

Łączna wartość rynkowa stu największych spółek na świecie wynosi 17,44 bln dolarów. To o 12 proc. więcej niż w ubiegłorocznym zestawieniu.

Trzeci rok z rzędu firmy z USA stanowią ponad połowę (55 wobec 54 w roku ubiegłym) wszystkich spółek odnotowanych w rankingu. Pod względem kapitalizacji osiągnęły 63 proc. łącznej wartości wszystkich przedsiębiorstw w TOP 100.

„Przepaść pomiędzy największymi spółkami ze Stanów Zjednoczonych oraz spółkami z reszty świata ciągle się pogłębia. Amerykańskie firmy zwiększają globalny zasięg, wysoki poziom innowacyjności, oraz siłę finansową – stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i Europy, które wciąż tracą pozycje w rankingu” – mówi Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Spółek europejskich jest 22, czyli o dwie mniej niż w ubiegłym roku. Spadł też ich łączny udział w kapitalizacji – z 19 proc. do 17 proc. Liczba firm z Chin i Hongkongu pozostała niezmieniona i wynosi 11. Wzrosła natomiast o 14 proc. ich łączna wartość rynkowa.