Apple musi zapłacić 13 mld euro zaległych podatków
KE postawiła na swoim. Wyrok jest ostateczny.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej, która w 2016 r. nakazała Apple’owi dopłatę 13 mld euro podatków, w związku z niską stawką, z jakiej koncern przez lata korzystał w Irlandii. Orzeczenie jest ostateczne.
Niebagatelna danina dotyczy lat 2003 – 2014. W ocenie KE Irlandia sztucznie w ramach specjalnych umów z producentem zaniżała próg podatkowy, z jakiego korzystał gigant rozliczając na wyspie swoje europejskie operacje. Według wyliczeń KE efektywna stawka opodatkowania dla Apple’a w Irlandii wyniosła przykładowo w 2014 r. zaledwie 0,005 proc., a za lata 1991 – 2007 przeciętnie tylko 1 proc. Taka praktyka podpada zdaniem Komisji pod niedozwoloną pomoc publiczną. Irlandia jednak od początku nie zgadzała się ze oceną KE. Zapewnia też, że ekstra traktowania Apple’a przez fiskusa w oparciu o specjalne umowy nie było. Co innego polski rząd, który w 2018 r. wyraził poparcie dla działań Brukseli.
W 2020 r. Sąd UE, do którego zwrócił się zarówno koncern jak i władze Irlandii, nie dopatrzył się jednak w niskich podatkach Apple’a niedozwolonej pomocy publicznej. Uznał, że nie ma to wystarczających dowodów. Komisja Europejska odwołała się jednak do TSUE. Jego rzecznik w ub.r. zarekomendował uchylenie wyroku Sądu UE.
Komisarz: podatki korporacji w UE będą pod lupą
Unijna komisarz Margrethe Vestager mówi o „sprawiedliwości podatkowej” i zapowiada kontynuację kroków przeciwko agresywnym działaniom podatkowym korporacji i krajów UE.
Twierdzi, że siedziby główne, w których Apple rozliczał podatki, „istniały tylko na papierze. Żadnych stołów, krzeseł, działalności” – utrzymuje komisarz.
Apple zapewniał, że wyliczenia KE są kompletnie błędne a decyzja „przeczy zdrowemu rozsądkowi” i np. w 2015 r. płacił podatki w Irlandii wg stawki 12,5 proc.
Po wyroku TSUE koncern podtrzymuje swoje stanowisko. Zarzuca KE, że próbuje zmieniać prawo wstecz. Zapewnił przy tym, że dochód firmy został już opodatkowany w USA.
W roku finansowym 2023, zakończonym 30 września 2023 r., Apple osiągnął w Europie 36 mld dol. przychodów, o 1 mld dol. więcej niż rok wcześniej. Marża operacyjna wyniosła 38 proc. (+1 pp r/r), co oznacza 13,7 mld dol. zysku operacyjnego za cały rok.
Podobne aktualności
Zmiany dla przedsiębiorców w 2025 roku
Wzrosną koszty ZUS-u, ale są też nowości, które mają ulżyć biznesowi.
Xiaomi wyprzedziło Apple’a na rynku smartfonów
Awans Xiaomi na 2 miejsce na globalnym rynku jest symbolem znaczącego trendu - twierdzą analitycy.
Resort finansów odstępuje od krytykowanego podatku
Ministerstwo zrezygnowało z obciążenia nową daniną m.in. infrastruktury telekomunikacyjnej przedsiębiorstw.