Apple przejmie od Intela większość biznesu modemów do smartfonów. Wartość transakcji wyniosła 1 mld dol. Obejmuje ona zarówno wyposażenie jak również umowy i patenty. W sumie Apple będzie dysponował 17 tys. patentami do łączności mobilnej.

Zgodnie z kontraktem 2,2 tys. pracowników Intela przejdzie do Apple'a. Producent procesorów zachowa natomiast biznes modemów do łączności bezprzewodowej nie związany ze smartfonami, czyli m.in. do komputerów, Internetu rzeczy i pojazdów autonomicznych.

Informacje o negocjacjach w sprawie zakupu pojawiały się od kilku miesięcy. Intel kupił biznes modemów mobilnych od niemieckiej firmy Infineon w 2011 r. za 1,4 mld dol. Jednak ten interes nie przyniósł oczekiwanych zysków.

Przejęty przez Apple'a biznes ma dla niego perspektywiczne znaczenie. Powinien umożliwić rozwój iPhone'ów, które generują większość przychodów koncernu, ale ich sprzedaż spada w ostatnich kwartałach. Apple budując własne modemy – a celem jest zwłaszcza 5G – może uniezależnić się w większym stopniu od Qualcomma, dostawcy czipów mobilnych, z którym do niedawna był w ostrym konflikcie, jednak zdecydował się na ugodę, aby kontynuować współpracę, podpisując 6-letnią umowę patentową. Tym niemniej wygląda na to, że Apple wprowadzi na rynek swoje pierwsze smartfony z 5G później niż konkurenci.

Intel w obszarze komunikacji bezprzewodowej zamierza skoncentrować się na rozwiązaniach 5G. Firma w II kw. br. odnotowała kolejne spadki. Przychody zmniejszyły się o 3 proc., do 16,5 mld dol., a zysk netto o 17 proc., do 4,2 mld dol.