Włoski urząd ds. konkurencji wymierzył Apple’owi i Amazonowi łączną karę 203 mln euro. Za to, że ograniczają resellerom możliwość sprzedaży słuchawek Beats, co prowadzi do zawyżania cen – tak przynajmniej twierdzi urząd. Zarzucił koncernom zmowę w tej sprawie. Utrzymuje, że giganci w 2018 r. dogadali się, by ograniczyć wybór sprzedawców oferujących Beats na włoskiej platformie Amazona. Urząd nakazał zaprzestanie tej praktyki. Apple przejął Beats w 2014 r. kosztem 3 mld dol.

Sprawa niezależnie od rozstrzygnięcia uwypukla problem, jakim jest dominacja największych platform e-commerce w handlu internetowym. Biznes wielu resellerów zależy od tego, czy są obecni na takim marketplace. Amazon zdecydowanie dominuje w segmencie sprzedaży elektroniki we Włoszech – ma w niej ok. 70 proc. udziału, więc zbanowanie sprzedawcy z takiego miejsca może oznaczać dla niego poważne kłopoty.

Obie firmy nie zgadzają się z zarzutami i zamierzają odwołać się od kar. Dla Apple’a wynosi ona 134,5 mln euro, a dla Amazona 68,7 mln euro.