Przychody z aplikacji do współpracy zwiększyły się globalnie o 28,4 proc. r/r w 2021 r., do 29,1 mld dol. To już piąty z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu – według IDC.

Według analityków wzrost ten był spowodowany m.in. rozszerzaniem współpracy przez firmy na większą liczbę osób, zakupem i integracją rozwiązań w związku z rosnącymi potrzebami organizacji w obszarze współpracy oraz wzrostem cen i aktualizacją funkcji.

Co istotne, wyższe przychody odnotowano na wszystkich segmentach rynku, takich jak aplikacje do współpracy zespołowej, konferencje, wydarzenia wirtualne i aplikacje e-mail.

Przewiduje się, że wzrost liczby osób korzystających z narzędzi do współpracy będzie kontynuowany w najbliższych latach.

IDC szacuje, że do 2026 r. wydatki na rynku aplikacji do współpracy powiększą się do 63,8 mld dol., czyli ponad dwukrotnie wobec 2021 r.

W nadchodzących latach platformy współpracy staną się bardziej angażujące, wizualne, funkcjonalne i wspierane przez społeczność. Te funkcje, wspomagane przez inteligencję, będą szybko ewoluować i wspierać pracę z dowolnego miejsca” – uważa Wayne Kurtzman, wiceprezes w IDC.