W ankiecie EMC 86 proc. przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, urzędów centralnych i uczelni stwierdziło, że ich instytucje byłyby zainteresowane korzystaniem z Chmury Administracji Publicznej. Wymieniono także najważniejsze obszary nowych, w które ich instytucje będą inwestować w ciągu najbliższych dwóch lat.

• administracja rządowa najczęściej wskazywała inwestycje w aplikacje (33 proc.) i bezpieczeństwo (32 proc.),

• samorządy deklarowały inwestycje w transmisję danych (42 proc.), bezpieczeństwo (38 proc.) i centra danych (21 proc.),

• przedstawiciele innych urzędów najczęściej wymieniali inwestycje w bezpieczeństwo (46 proc.), centra danych (33 proc.) i transmisję danych (21 proc.).

Wynika z tego, że administracja rządowa jest dobrze wyposażona w infrastrukturę, ale pozostałe urzędy nadal ją budują. Jednak takie usługi, jak dostarczanie mocy obliczeniowej, pamięci masowych, poczta elektroniczna, backup, centra danych i usługi związane z bezpieczeństwem mogą zostać udostępnione w ramach Chmury Administracji Publicznej. Oznacza ona m.in. lepsze wykorzystanie czasu pracy specjalistów, szybsze udostępnianie zasobów, jak serwery, pamięci masowe, bezpieczeństwa, obniżkę kosztów realizacji projektów, ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług informatycznych, bezpieczeństwa IT.

„Trudno sobie wyobrazić, żeby w każdym powiecie mogli pracować najlepsi specjaliści w różnych obszarach – informatyki, finansów, geodezji itp. – jest ich po prostu zbyt mało. Dlatego znacznie lepsze efekty przyniosłoby istnienie centrów kompetencyjnych, które za pośrednictwem chmury wspierałyby jednostki terytorialne w skali województwa czy nawet kraju” – komentuje Wojciech Wrona, dyrektor handlowy odpowiedzialny za współpracę z sektorem publicznym w EMC Computer Systems Poland.