Wkrótce rozpocznie się przełączanie sygnału telewizji naziemnej na nowy standard nadawania: DVB-T2/HEVC. Jak szacowano w ub.r., w związku tym wymiany albo dostosowania wymaga blisko 2,3 mln telewizorów w całym kraju.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do największych sklepów z elektroniką i platform e-handlu o niewykorzystywanie tej sytuacji do podnoszenia cen telewizorów i dekoderów potrzebnych do odbioru nowego sygnału.

„Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty” – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Szef urzędu skierował swój apel do: Euro-net (RTV Euro AGD), Media Saturn Online, Terg (Media Expert), Neonet, Morele.net, a także do Allegro i Ceneo.

Przejście na sygnał nowej generacji będzie następować w poszczególnych regionach od końca marca do końca czerwca. Od 1 lipca 2022 r. odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać wyłącznie z DVB-T2/HEVC.

Przełączenie telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC nastąpi:
28 marca – w województwach lubuskim i dolnośląskim,
25 kwietnia – w zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
23 maja – w łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
27 czerwca – w warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Z badań wynika, że w większości konieczność wymiany odbiornika tv dotyczy gospodarstw domowych, w których mieszka jedna osoba (56 proc.), najczęściej po 50 roku życia (81 proc.).

Przejście na nowy standard telewizji cyfrowej umożliwi odbiór większej liczby kanałów w lepszej jakości obrazu i dźwięku, w tym 4K. Telewizory, które są dostępne w handlu od kilku lat, zwykle pozwalają na odbiór w DVB-T2.

Będą dopłaty dla konsumentów

Osoby, które mają odbiorniki nie nadające się do nowego standardu oraz z sytuacją materialną nie pozwalającą na zakup nowego telewizora, będą mogły otrzymać dofinansowanie. Przysługuje ono jednak przy zakupach u przedsiębiorców, którzy zarejestrują się w rządowym programie.

Ruszyła rejestracja sprzedawców w rządowym programie dofinansowania zakupu odbiornika DVB-T2/HEVC. Wniosek trzeba złożyć poprzez platformę www.gov.pl.

„Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z pewnością nie będzie dla nas podstawą
do podniesienia cen telewizorów czy dekoderów umożliwiających odbiór sygnału
DVB-T2/HEVC. Warto zauważyć, że na wyższe ceny mogą mieć wpływ inne, niezależne od
nas czynniki”
– komentuje Robert Mizerski, Business Unit Manager w Morele.