Avaya złożyła w sądzie w Teksasie wniosek w ramach Chapter 11 (można go porównać do postępowania restrukturyzacyjnego w Polsce). Już drugi raz w ciągu minionych kilku lat decyduje się na taki krok.

Jak się okazuje, niezabezpieczone roszczenia o wartości milionów dolarów wobec firmy mają m.in. Verint Americas (na kwotę blisko 23 mln dol.), Microsoft (9 mln dol.) i producent ODM Wistron (8,9 mln dol.).

W swoim wniosku do sądu Avaya wymienia łączne aktywa o wartości od 1 do 10 mld dol. i zobowiązania o wartości od 1 do 10 mld dol. Podaje liczbę wierzycieli w przedziale od 25 tys. do 50 tys.

Avaya zapewnia że „działania te nie będą miały wpływu na klientów firmy, partnerów handlowych i strategicznych, dostawców, sprzedawców ani pracowników”.

Zadłużenie spadnie z 3,4 mld dol. do 800 mln dol.

Spodziewa się, że restrukturyzacja nie potrwa długo i zostanie zakończona w ciągu 60 do 90 dni. W jej rezultacie całkowite zadłużenie firmy zmniejszy się o ponad 75 proc., z ok. 3,4 mld dol. do ok. 800 mln dol. – zapowiada Avaya i informuje, że zapewniła już sobie ok. 780 mln dol. finansowania.

Restrukturyzacja ma zapewnić firmie większą elastyczność finansową i podnieść inwestycje w produkty i usługi, w tym w platformę chmurową. Strategia Avayi zakłada stopniowe przeniesienie swojego portfolio i klientów do chmury.

1,4 mld dol. straty i zmiana CEO

Złożenie wniosku następuje po miesiącach spekulacji na temat ogłoszenia upadłości. W maju ub.r. Avaya poinformowała, że nie osiągnęła celu przychodów i odnotowała znaczny spadek zysków. Przychody spadły o 20 proc. w III kw. finansowym, zakończonym 30 czerwca 2022 r., do 577 mln dol., a strata netto sięgnęła aż 1,4 mld dol. (głównie wskutek odpisów). Ze stanowiskiem pożegnał się dotychczasowy dyrektor generalny Avayi od 2018 r., Jim Chirico, a nowym CEO został Alan Masarek.

We wrześniu ub.r. Avaya informowała o planie ograniczenia kosztów o 225 – 250 mln dol. Celem zmian miało być dostosowanie struktury kosztów do biznesu kontraktowego (w modelu usługowym).

„Wzmocnienie struktury kapitałowej Avaya jest kluczowym krokiem do pełnej realizacji naszej transformacji i cieszymy się, że możemy iść naprzód jako dobrze skapitalizowana firma z jednym z najsilniejszych bilansów w naszej branży, który obejmuje znaczne środki pieniężne na inwestycje w nasz sukces” – oświadczył Alan Masarek.

Poprzednio Avaya skorzystała z Chapter 11 w 2017 r. pomyślnie kończąc restrukturyzację, która umożliwiła obniżenie zadłużenia firmy o ok. 3 mld dol.