AMD kupuje Xilinx. Sfinalizowano transakcję, uzgodnioną w październiku 2020 r. Jej wartość to 49 mld dol. (rozliczenie nastąpi poprzez wymianę akcji). To znacznie więcej, niż kwota transakcji określona ponad rok temu (35 mld dol.), ze względu na wzrost wartości udziałów AMD.

Rynek dla AMD wzrośnie o 55 mld dol.

AMD przekonuje, że dzięki akwizycji wartość całkowitego adresowalnego rynku (TAM – total addressable market) zwiększy się z 80 mld dol. do 135 mld dol. Poszerzy się baza klientów producenta czipów, a zakup pozwoli na dywersyfikację biznesu na nowych rynkach (Xilinx ma m.in. klientów w sektorze militarnym, nadawców telewizyjnych, elektroniki konsumenckiej).

AMD wzmocni się na rynku data center, chmury, telekomunikacji…

Xilinx to firma z Doliny Krzemowej założona w 1984 r. Jest dostawcą FPGA (Field-Programmable Gate Arrays), adaptacyjnych SoC. Jej wchłonięcie powinno ułatwić zdobycie AMD większych udziałów na rynku chmurowym, edge i urządzeń końcowych. Poprawi to pozycję producenta wobec konkurentów takich jak Intel i Nvidia, której ostatnio nie udało się przejąć ARM.

AMD wzmocnione przez Xilinx i jego zespół wychodzi poza rynek CPU i GPU, oferując gamę programowalnych układów scalonych FPGA, które, jak twierdzi, znacznie rozszerzą możliwości firmy w centrach danych, rozwiązaniach wbudowanych i telekomunikacji.

15 tys. inżynierów

AMD będzie miało w sumie ponad 15 tys. inżynierów (nie podaje, jaka jest teraz łączna liczba pracowników). W grudniu 2021 r. zatrudniało około 15,5 tys. osób, a Xilinx w II kw. ub.r. – 4,9 tys.

Powstanie nowa grupa w AMD

Kupiona firma utworzy nową grupę w AMD pod nazwą Adaptive and Embedded Computing Group (AECG). Jej szefem będzie dotychczasowy CEO Xilinxa, Victor Peng.

Jak przekonuje CEO AMD Lisa Su zakup Xilinxa „połączy bardzo komplementarne grupy produktów, klientów i rynków”. Nowa grupa skoncentruje się na tworzeniu rozwiązań wbudowanych, FPGA, adaptacyjnych SoC dla klientów na dotychczasowych rynkach. Zyskać ma natomiast dzięki efektowi skali i możliwości oferowania powiększonego zestawu rozwiązań, w tym procesorów i układów graficznych AMD.

Szybka ekspansja połączonych urządzeń i aplikacji, intensywnie korzystających z danych z wbudowaną sztuczną inteligencją, napędza rosnące zapotrzebowanie na wysoce wydajne i adaptacyjne rozwiązania obliczeniowe o wysokiej wydajności” – twierdzi Victor Peng.

AMD ostatnio w szybkim tempie zwiększa udział w rynku centrów danych. W 2021 r. przychody koncernu w tym biznesie wzrosły ponad dwukrotnie, a cała firma zwiększyła sprzedaż o 68 proc., do 16,4 mld dol.