Amazon zamierza wyeliminować kolejnych 9 tys. stanowisk pracy w ciągu najbliższych tygodni. Redukcje obejmą głównie AWS, PXT (People Experience and Technology Solutions), Twitch i reklamę – poinformował CEO Andy Jassy. Jak twierdzi, decyzje zapadły po drugiej fazie wewnętrznych ocen.

To kolejne zwolnienia po zapowiedzianych na początku br., które objęły rekordową liczbę 18 tys. pracowników.

CEO wyjaśnia, że nowych redukcji nie ogłoszono jednocześnie z poprzednimi, bo nie wszystkie zespoły zakończyły wówczas swoje analizy.

Poinformował również, że nie zakończono jeszcze podejmowania ostatecznych decyzji co do tego, które dokładnie role zostaną wyeliminowane. Sprawa powinna być jasna najpóźniej do końca kwietnia.

CEO nie podał, ilu pracowników opuści AWS i w jakich lokalizacjach. Jak wynikało z nieoficjalnych doniesień ze stycznia br., poprzednia fala zwolnień zasadniczo oszczędziła dostawcę chmury, zamrożono natomiast rekrutacje.

W IV kw. 2022 r. AWS osiągnął sprzedaż w wysokości 21,4 mld dol., co oznacza 20 proc. na plusie rok do roku. Jednak to jeden z najniższych wskaźników wzrostu w ostatnich latach. Ponadto spodziewane jest spowolnienie dynamiki, związane z wyhamowaniem na całym rynku infrastruktury chmurowej.

Zysk operacyjny AWS-u zmniejszył się do 5,2 mld dol. w IV kw. 2022 r. z 5,3 mld dol. w IV kw. 2021 r.

W całym 2022 r. AWS miał 80,1 mld dol. przychodów (+26 proc. r/r).