Zdaniem Komisji Europejskiej Amazon uzyskał niezgodne z prawem unijnym korzyści podatkowe. Przyznał mu je rząd Luksemburga. Teraz władze tego państwa powinny odzyskać środki, które pozostały w firmie w wyniku niedozwolonej pomocy publicznej. Zaległości podatkowe Amazona z tego tytułu Komisja Europejska ustaliła na 250 mln euro. Do tego dochodzą jeszcze odsetki. Dochodzenie w tej sprawie było prowadzone od 2014 roku.

Według Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji, w wyniku decyzji władz Luksemburga Amazon nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków. Jak podkreśliła unijna komisarz, państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może przyznać międzynarodowemu koncernowi korzyści, które nie są osiągalne dla firm lokalnych.

Amazon w wydanym oświadczeniu stwierdził, że jego zdaniem nie otrzymał w Luksemburgu żadnych dodatkowych korzyści podatkowych a należności, które płacił, były naliczone zgodnie z prawem. Firma rozważa możliwość złożenia odwołania od decyzji Komisji Europejskiej.

Źródło: rp.pl