Amazon i Google rozpoczynają rok 2024 zwolnieniem łącznie kilku tysięcy pracowników w różnych grupach biznesowych.

Google poinformował, że zwolnienia obejmą kilkaset stanowisk w działach jednostki zajmującej się oprogramowaniem Asystent Google. Związek pracowników Alphabetu twierdzi, że nowa runda zwolnień dotknie ponad 1 tys. pracowników.

Rzecznik koncernu wyjaśnia cięcia restrukturyzacją, mającą na celu ulepszenie Asystenta i wdrożenie do portfolio nowej technologii generatywnej sztucznej inteligencji.

„W drugiej połowie 2023 roku wiele naszych zespołów wprowadziło zmiany, aby zwiększyć wydajność i pracować lepiej, a także dostosować swoje zasoby do najważniejszych priorytetów dotyczących usług. Niektóre zespoły w dalszym ciągu wprowadzają tego rodzaju zmiany organizacyjne, które obejmują eliminację niektórych ról na całym świecie” – zapowiedział rzecznik Google’a.

Z pracą pożegna się również kilkaset osób w dziale urządzeń i usług, w tym najwięcej w dziale rzeczywistości rozszerzonej (AR), ale też zespoły sprzętowe Pixel, Nest i Fitbit.

Przypuszcza się w związku ze zwolnieniami, że firma nie pracuje już nad własnym sprzętem AR i zamierza zaangażować się w partnerstwa OEM.

Koncern przechodzi na model organizacyjny, w którym będzie jeden dział odpowiedzialny za inżynierię sprzętu w Fitbit, Pixelu i Nest. W ramach zwolnień współzałożyciele Fitbita, Eric Friedman i James Park, odchodzą z Google’a. Koncern kupił dostawcę urządzeń noszonych za 2,1 mld dol.

Amazon zwalnia w Twitchu, Prime i MGM

Amazon ogłosił, że zwolni 35 proc. osób (ponad 500 pracowników) w firmie Twitch, platformie do transmisji strumieniowej. Według koncernu redukcje wynikają ze zmian organizacyjnych mających na celu zrównoważony, długoterminowy wzrost.

Ponadto gigant zwolni setki pracowników w zespołach Prime Video i MGM Studios. Według niego działania te mają na celu nadanie priorytetu inwestycjom zapewniającym długoterminowy sukces. Koncern liczy prawdopodobnie na większe przychody z Prime po włączeniu reklam, których można uniknąć płacąc dodatkowo 3 dol. miesięcznie.

Obaj giganci zaczynają rok 2024 zwolnieniami, podobnie jak rok 2023, z tym że wówczas cięcia były o wiele większe. W styczniu 2023 r. Alphabet ogłosił 12 tys. zwolnień, a Amazon 18 tys.

Według serwisu Layoffs.fyi w 2023 r. pracę w firmach IT straciło w sumie ponad 250 tys. osób.